گزارش شماره 1

پروژه بام خلیج فارس

پروژه بام خلیج فارس
نقطه عطفی در تحول گردشگری

تورهای ایران هرمز

تورهای ایران هرمز
راه اندازی میشود

تورهای چهارگانه "ایران هرمز"
با همکاری آژانس های گردشگری سراسر کشور راه اندازی میشود

توسعه گردشگری جزیره کیش به عنوان الگویی برای توسعه جزیره هرمز

شیوا پورقربان
کارشناس ارشد جغرافیا و برنامه ریزی توریسم دانشگاه تهران، پردیس کیش

توسعه گردشگری جزیره کیش به عنوان الگویی برای توسعه جزیره هرمز

جزيره هرمز به دليل داشتن قدمت تاريخي و 16 اثر تاريخي كه 8 اثر آن در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است (قلعه پرتغالي ها، خانه جري پولاك، بازار زعفرانيه، قصر بي بي گل، سه مكتب خانه، زيارت خضر، پاسگاه قديم هرمز و آب انبار قصر صورت و....) داراي اهميت تاريخي و باستان شناختي است و حفظ آثار تاريخي اين جزيره، حفظ تمدن گذشته و فرهنگ بومي آن است كه توجه به آن مي تواند به توسعه  گردشگری تاریخی كه رونق معيشتي مردم را نيز در پي دارد كمك كند.
در حال حاضر بعلت نداشتن هتل و اقامتگاه مناسب در جزیره تعداد مسافرانی که شب را در هرمز به سر میبرند بسیار اندک است. با احداث واحدهای اقامتی و سایر تسهیلات مانند رستوران و بازارهای خرید و ایجاد تفریحات گردشگری مانند پلاژ و تفریحات آبی می توان به توسعه گردشگری جزیره هرمز کمک نمود.
اين جزيره يك موزه زمين شناختي مي باشد كه توجه به آن باعث توسعه اكوتوريسم و ژئوتوریسم ميگردد. در مقايسه اي جزيره هرمز به لحاظ دارا بودن ظرفيتهاي طبيعي منحصر بفرد مانند کوههای رنگي و سواحل زيبا و آثار تاریخی و فرهنگی داراي پتانسيل گردشگري بيشتري نسبت به جزيره كيش است.
از ديگر عوامل توجيهي براي توسعه گردشگري در جزيره هرمز، موقعيت استراتژيك جزيره در تنگه هرمز و نزديكي جزيره به بندرعباس و قشم است كه باعث دسترسي راحت تر و ارزان تر نسبت به جزيره كيش مي باشد.
در مقام مقایسه مهمترین جاذبه جزیره کیش امکانات خرید بدون عوارض آن برای گردشگران داخلی است. همچنین بعلت عدم نیاز به صدور ویزا بسیاری از خارجیان بمنظور تجدید ویزای امارات هر سه ماه یکبار به جزیره کیش سفر می کنند. با تبدیل جزیره هرمز به منطقه آزاد تجاری و ایجاد بازارهای خرید سهمی از بازار گردشگری کیش به هرمز منتقل میشود. همچنین تبدیل جزیره هرمز به منطقه آزاد توریستی و توسعه حمل و نقل دریائی باعث جذب گردشگران خارجی حوزه خلیج فارس و کمک به توسعه گردشگری و اقتصادی جزیره هرمز خواهد شد. البته برنامه ریزی و مدیریت صحیح و پایدار در کیش از عوامل موفقیت آن در توسعه گردشگری است که می تواند بعنوان الگویی برای توسعه گردشگری در هرمز باشد.

دعوت به انجمن توسعه

دعوت انجمن توسعه و عمران هرمز از متخصصین

1- شهر سازی
2- عمران

3- اقتصادی
4- گردشگری
5- محیط زیست
6- فرهنگی

راه رفته کیش و قشم

گزارش بخشدار هرمز


سرمایه گذاری
50 میلیاردتومانی
در هرمز

مطالعات و مقالات

صاحب نظران و علاقه مندان میتوانند مقالات،مطالب و نوشتار خود را جهت ارائه در این بخش ارسال نمایند.

1- سرمایه گذاری

1- چگونگی و شرایط سرمایه گذاری در ایران

2- گردشگری

موانع رشد گردشگری در ایران

شیوا پور قربان

کارشناس ارشد جغرافیا و برنامه ریزی توریسم
1- ضرورت توجه به نظرات کارشناسی در توسعه هرمز

2- توسعه گردشگری جزیره کیش به عنوان الگویی برای توسعه جزیره هرمز

3- توسعه هرمز بدون صدمه به محیط زیست و ایجاد آلودگی محیطی

4- جزیره هرمز و تنگه هرمز از كهن ترين روزگاران تا عصر تاريخي

جستجوی مطلب